Özgeçmiş - Hıdır Murat Doğan
51
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-51,wp-custom-logo,bridge-core-3.0.2,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.5.3,qode-page-transition-enabled,ajax_leftright,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-28.8,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-31

Bir sanat yaratırken

Öykü ve deneme yazarı. Öğretmen. Grafik Tasarımcı. Fotoğraf sanatçısı. Amatör müzisyen.

Eğitimci bir ailenin çocuğu olan Hıdır Murat Doğan, 1985 Yılında doğdu. İngilizce ağırlıklı eğitiminin ardından İlkokul Sınıf Öğretmenliği bölümünde eğitim aldı. Sonrasında engelli çocukların rehabilitasyonuna dair onlarca eğitim alan Doğan, öğretmenlikle birlikte çocukluktan gelen merakı olan tasarım yeteneğiyle uzun yıllardır Freelance tasarımcılık, fotoğrafçılık ve yazarlık yapmaktadır.

Kurgu Kültür, Güney Dergisi, Logos, Otobug, Fraksiyon, TabutMag, Yalnızlar Mektebi, Çınaraltı, Kaos Çocuk Parkı, Heroinstar, Tersakan Sanat, Hırkalı Edebiyat, Kaybolan Defterler, Sözyüzü, Oggito, Mahal Edebiyat, İshak Edebiyat, Yeni E Dergisi’nde yazdı. Evrensel Gazetesi, Edebiyat Burada, Siyasi Haber, Birgün, Ajanda İstanbul, JurnalTR, Parşomen gibi çeşitli yayın organlarına röportajlar verdi. Roka, Vesait, Çınaraltı, Karahindiba Dergi gibi dergilerde tasarım çalışmaları yaptı. Yüzlerce yazar ve Öteki Yayınevi, Kurgu, Red Kitap, Manos gibi çeşitli yayınevleri için kitap dizgisi ve kapak tasarımı yaptı. Anadolu Ateşi, Ali Türkşen, Erkan Oğur, Erdal Erzincan, Tolga Sağ, Cengiz Özkan, Erkan Kolçak Köstendil, Güldiyar Tanrıdağlı, Taylan Özgür Ölmez, Mücahit Göker, Sermiyan Midyat, Levent Karataş, Mehmet Akbaş gibi isimler için çeşitli tasarım çalışmaları yaptı. Yurtiçi ve yurtdışındaki onlarca şirket ve yüzlerce insan için yaptığı tasarım çalışmaları büyük beğeni topladı. Dijital pazarlama ve görsel sanatlar alanlarında kazandığı büyük başarılarla ülkemizdeki “İlham Verenler” seçkisinde yer aldı. 2014 yılında genç yazarların öykülerinden oluşan “Öyküler Sen Varsan Güzel” kitap projesinde yer aldı. “Kütürt” isimli kitabı Peron Kitap tarafından 2018 yılında yayınlandı. Daha sonra yine “Kütürt” isimli kitabıyla birlikte “Soğuk Masal” isimli kitabı Kaos Çocuk Parkı Yayınları tarafından 2018 yılında yayınlandı. Hâlen BibliyoMag isimli Sanat-Edebiyat portalında genel yayın yönetmenliği, birçok edebiyat dergisi ve yayınevi için tasarım çalışmaları yapmaktadır. Senaryosunu kendi yazdığı iki kısa filmi ve kısa belgesel çalışmaları bulunmaktadır. 2020 yılında Gıda-İş Sendikası ve Manos Kitap tarafından beşincisi düzenlenen “Sennur Sezer Emek-Direniş Şiir ve Öykü Ödülleri”nde “Biraz Ormanda Saklanacağım” başlıklı dosyasıyla öykü dalında birinciliğe değer görüldü. 2020 Yılında A-Fark Derneği tarafından düzenlenen Fark Et öykü yarışmasında “Yazları Sıcak ve Kurak” isimli öyküsü seçkide yer almaya layık görüldü. Son kitabı “Gergedanları Kimsenin Umursadığı Yok” 2022 yılında Red Kitap etiketiyle yayınlandı.